Xiaomi Redmi 7 vs Blackview MEGA 1 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi 7 | Blackview MEGA 1 |
|
Released
·
Mar 20, 2020
|
Released
·
March 2024
|
|
6.3-inch · 1520x720px
|
11.5-inch · 2460x1080px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
2GB · 16GB
|
8GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
8800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.98 x 0.33 inches 158.7 x 75.6 x 8.5 mm |
10.58 x 6.65 x 0.30 inches 268.7 x 169 x 7.6 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 18.62 oz / 528.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Lunar Red, Eclipse Black, Comet Blue | Space Grey, Sky Blue, Dreamy Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.40% screen-to-body | 11.5-inch, 69.19% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | 400 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI | 2460x1080px, 234 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) | MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz |
Octa-core 2x 2.2GHz Cortex-A76 +6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 506 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 2GB/16GB (eMMC 5.1) 2GB/32GB 3GB/32GB 3GB/64GB 4GB/64GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 8800 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Infrared | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 32GB internal storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 12 GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 32GB internal storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 3GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|