Xiaomi Poco M2 Pro vs Nokia T20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco M2 Pro | Nokia T20 |
|
Released
·
Jul 14, 2020
|
Released
·
Oct 06, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
8200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 07, 2020 | Oct 06, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.02 x 0.35 inches 165.75 x 76.68 x 8.8 mm |
9.75 x 6.20 x 0.31 inches 247.6 x 157.5 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 16.58 oz / 470.0 g Wi-Fi only - 465 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP52 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Two Shades of Black, Out of the Blue, Green and Greener | Ocean Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.42% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2000x1200px, 224 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | Unisoc Tiger T610 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A75 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Mali G52 MP2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/64GB 6GB/128GB |
3GB/64GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 8200 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.6 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Continuous autofocus, EIS |
Yes |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Infrared | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
with 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 16.40 oz / 465.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|