Xiaomi Poco F3 vs Samsung Galaxy A51 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco F3 | Samsung Galaxy A51 5G |
|
Released
·
Mar 27, 2021
|
Released
·
Apr 29, 2020
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4520 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 22, 2021 | Apr 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €349 | $500 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.01 x 0.31 inches 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
6.26 x 2.90 x 0.34 inches 158.9 x 73.6 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Arctic white, Night black, Deep Ocean blue | Prism cube black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.89% screen-to-body | 6.5-inch, 87.37% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | Super AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) | Samsung Exynos 980 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A77 6x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G76 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4520 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 25.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (480 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | n41, n71, SA, NSA Europe version - n41, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 Europe version - 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 01, 2021 FCC ID value: 2AFZZK11AG | Date approved: Jul 15, 2020 FCC ID value: A3LSMA516U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.06 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.98 W/kg |
Head: 1.18 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 3.25 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €399 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Europe
| Colors | Prism cube black, Prism cube white |
|---|---|
| 5G Bands | n41, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM |
for Verizon
| System chip | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | Adreno 620 |
| Colors | Prism bricks blue |
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Jul 20, 2020 FCC ID value: A3LSMA516V |
| Measured SAR |
Head: 0.32 W/kg Body: 1.32 W/kg Simultaneous Transmission: 3.01 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 3.91 W/kg |
| Prices (MSRP) | $550 |
Discover more
|
|