Xiaomi Mi Note 10 Lite vs Xiaomi Redmi Note 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Note 10 Lite | Xiaomi Redmi Note 11 |
|
Released
·
May 09, 2020
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5260 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 30, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.21 x 2.92 x 0.38 inches 157.8 x 74.2 x 9.67 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP53 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Nebula purple, Glacier white, Midnight black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.84% screen-to-body | 6.4-inch, 84.53% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 730G SM7150-AB (8 nm) | Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A73 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5260 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|