Xiaomi Mi Mix Fold vs vivo X Fold 2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix Fold | vivo X Fold 2 |
|
Released
·
Apr 16, 2021
|
Released
·
Apr 28, 2023
|
|
8.0-inch · 2480x1860px
|
8.0-inch · 2160x1916px
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5020 mAh
|
4800 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.82 x 5.25 x 0.30 inches 173.3 x 133.4 x 7.6 mm |
|
| Folded | |
| 6.82 x2.75 x0.68 inches (173.3 x 69.8 x 17.2 mm) | |
| Weight | |
| 11.18 oz / 317.0 g Ceramic back version - 332 g |
|
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Ceramic | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.01% screen-to-body | 8.0-inch |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 900 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2480x1860px, 4:3 ratio, 387 PPI | 2160x1916px, 4:3.5 ratio, 360 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x840 px AMOLED 90Hz refresh rate, HDR support | 6.5 inches 2520 x1080 px HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass), Ambient light sensor, Proximity senso |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5020 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Focal Length: 80 mm |
12 MP Focal Length: 47 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 20 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512 GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With ceramic back
| Weight | 11.71 oz / 332.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
Discover more
|
|