Xiaomi Mi Mix Alpha vs Xiaomi Poco X2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix Alpha | Xiaomi Poco X2 |
|
Not announced
·
No information
|
Released
·
Feb 11, 2020
|
|
7.9-inch · 2250x2088px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 512GB
|
6GB · 64GB
|
|
4050 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 24, 2019 | Feb 04, 2020 |
| Scheduled release | |
| December 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.08 x 2.85 x 0.41 inches 154.38 x 72.3 x 10.4 mm |
6.51 x 3.02 x 0.35 inches 165.3 x 76.6 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 8.50 oz / 241.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Frame: Titanium | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black | Matrix purple, Phoenix red, Atlantis blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 180.49% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2250x2088px, 388 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 730G SM7150-AB (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/512GB | 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| Android (10) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4050 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 4+ |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera, Doubles as a selfie camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Laser and PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover, Laser autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Thermometer, Humidity, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|