Xiaomi Mi Mix 3 vs Xiaomi Mi A3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Xiaomi Mi A3 |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
Jul 24, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 1560x720px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 128GB
|
|
3200 mAh
|
4030 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Jul 17, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
6.04 x 2.83 x 0.33 inches 153.48 x 71.85 x 8.475 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 6.13 oz / 173.8 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Back: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Gray, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.1-inch, 82.56% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 1560x720px, 19.5:9 ratio, 282 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 665 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 4030 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 3.0 |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|