Xiaomi Mi 9 vs Huawei Mate X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 9 | Huawei Mate X |
|
Released
·
Mar 06, 2019
|
Released
·
Nov 15, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 512GB
|
|
3300 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Feb 24, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| $2299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.94 x 0.30 inches 157.5 x 74.67 x 7.61 mm |
6.35 x 5.76 x 0.43 inches 161.3 x 146.2 x 11 mm |
| Folded | |
| 6.35 x3.08 x0.43 inches (161.3 x 78.3 x 11 mm) | |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 10.41 oz / 295.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Glass |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, Blue | Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.23% screen-to-body | 8.0-inch, 86.86% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 600 nits | OLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2480x2200px, 414 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.6 inches 2480 x1148 px Part of the main display |
|
| Rear cover display | |
| 6.4 inches 2480 x892 px Part of the main display |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR4)/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Huawei SuperCharge |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera, Doubles as a selfie camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Sapphire crystal lens cover, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
40 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing | Yes Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
Explorer Edition
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|