Xiaomi Mi 10T Pro vs Xiaomi 11T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T Pro | Xiaomi 11T Pro |
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Sep 15, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €600 | €649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Lunar silver, Aurora blue | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.09% screen-to-body | 6.7-inch, 85.06% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 120.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) | Yes |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €650 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|