Xiaomi Mi 10T Pro vs Honor 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T Pro | Honor 70 |
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Lunar silver, Aurora blue | Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.09% screen-to-body | 6.7-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 4.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 20 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €650 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|