Xiaomi Mi 10T vs Xiaomi Mi 11 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10T | Xiaomi Mi 11 Lite |
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
Released
·
April 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4250 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Mar 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - €500 | €369 non 5G version - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
| Weight | |
| 7.62 oz / 216.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Lunar silver | Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.09% screen-to-body | 6.5-inch, 85.25% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 6 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4250 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) | 20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €550 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
Discover more
|
|