Xiaomi Mi 10 Pro vs Nokia X10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10 Pro | Nokia X10 |
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
Released
·
Jul 24, 2021
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
4470 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | Apr 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €309 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.94 x 0.35 inches 162.58 x 74.80 x 8.96 mm |
6.65 x 3.14 x 0.36 inches 168.94 x 79.7 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.34 oz / 208.0 g | 7.40 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP52 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Alpine white, Solstice grey | Forest Green, Snow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.96% screen-to-body | 6.7-inch, 79.99% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 386 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 480 5G SM4350 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno619 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB | 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSD up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4470 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 30min
Gaming
10h 0min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
5 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.6" Pixel size: 1.4 μm |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.7x Aperture size: F2.0 Focal Length: 94 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
2 MP (Macro) |
| Flash | |
| Tricolor LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) EIS |
Yes |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n28, n41, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
| Memory | 6GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
| Memory | 4GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|