Xiaomi Black Shark 4 vs Xiaomi Black Shark Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 4 | Xiaomi Black Shark |
|
Released
·
May 06, 2021
|
Released
·
Apr 20, 2018
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| $499 | €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 3.01 x 0.41 inches 163.83 x 76.35 x 10.42 mm |
6.36 x 2.97 x 0.36 inches 161.62 x 75.4 x 9.25 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | Notification light |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror Black , Pale Grey | Black, Gray, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.75% screen-to-body | 6.0-inch, 75.98% screen-to-body |
| Type | |
| 144Hz, HDR, 1300 nits | IPS LCD, 550 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2160x1080px, 18:9 ratio, 403 PPI |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) | Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 630 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Qualcomm Quick Charge 3.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
20 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 20 MP (HDR) | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| NFC | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 64 GB of storage
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 256 GB of Storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|