Xiaomi Black Shark 3 Pro vs Xiaomi Black Shark 4 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 3 Pro | Xiaomi Black Shark 4 |
|
Released
·
May 08, 2020
|
Released
·
May 06, 2021
|
|
7.1-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 03, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.00 x 3.28 x 0.40 inches 177.8 x 83.3 x 10.1 mm |
6.45 x 3.01 x 0.41 inches 163.83 x 76.35 x 10.42 mm |
| Weight | |
| 7.83 oz / 253.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Metal |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Blasting black | Mirror Black , Pale Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.1-inch, 83.54% screen-to-body | 6.7-inch, 85.75% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | 144Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 484 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 | Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|