Xiaomi Black Shark 2 vs realme X2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 2 | realme X2 Pro |
|
Released
·
Mar 28, 2019
|
Released
·
October 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.95 x 0.35 inches 163.61 x 75.01 x 8.77 mm |
6.34 x 2.98 x 0.34 inches 161 x 75.7 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver | Neptune blue, Lunar white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.78% screen-to-body | 6.5-inch, 83.69% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 430 nits | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 | Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (EIS) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256 GB of Storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|