Xiaomi Black Shark vs Xiaomi Black Shark 4 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark | Xiaomi Black Shark 4 |
|
Released
·
Apr 20, 2018
|
Released
·
May 06, 2021
|
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| $499 | €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.97 x 0.36 inches 161.62 x 75.4 x 9.25 mm |
6.45 x 3.01 x 0.41 inches 163.83 x 76.35 x 10.42 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | Dedicated game buttons |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black, Gray, Blue | Mirror Black , Pale Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 75.98% screen-to-body | 6.7-inch, 85.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 550 nits | 144Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2160x1080px, 18:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 8GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 64 GB of storage
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 256 GB of Storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|