Xiaomi 15 vs OnePlus 15R Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | OnePlus 15R |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Dec 22, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2800x1272px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5240 mAh
|
7400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
12GB/256GB - €700 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.43 x 3.03 x 0.32 inches 163.4 x 77 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.8-inch, 90.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 3600 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2800x1272px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 3507 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 6802 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 4994 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 3064 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 7400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
18h 10min
Video
13h 0min
Gaming
14h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
146
Overall
153
Photo
138
Video
130
Overall
139
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|