Xiaomi 14T Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Samsung Galaxy S26 Ultra |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | 12GB/256GB - $1300 12GB/512GB - $1500 16GB/1TB - $1800 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.44 x 3.07 x 0.31 inches (~0.39 inches with camera bump) 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (~10 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 7.55 oz / 214.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2420 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 2x4.74GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.63GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 3753 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 11259 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 7801 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 3741 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 60.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
7h 35min
Browsing
20h 10min
Video
9h 54min
Gaming
9h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.4 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.5" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.9 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
142
Overall
149
Photo
135
Video
157
Overall
165
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|