Xiaomi 14T Pro vs Google Pixel 10 Pro XL Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Google Pixel 10 Pro XL |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | 16GB/256GB - $1199 | €1689 16GB/512GB - $1319 | €1429 16GB/1ТБ - $1549 | €1689 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.49 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 8.18 oz / 232.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Jade, Moonstone, Obsidian, Porcelan |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 2316 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 6260 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 3355 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 2580 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
6h 58min
Browsing
19h 41min
Video
10h 0min
Gaming
4h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
142
Overall
149
Photo
135
Video
151
Overall
162
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RG45RY | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|