Xiaomi 13 Pro vs Xiaomi 14 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 13 Pro | Xiaomi 14 Pro |
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
Released
·
Nov 01, 2023
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4820 mAh
|
4880 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | Oct 26, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
6.35 x 2.96 x 0.33 inches 161.4 x 75.3 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
7.87 oz / 223.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint | Black, Silver, Titanium, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.94% screen-to-body | 6.7-inch, 90.18% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1912 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5098 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 3727 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3017 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh, Li - Polymer | 4880 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm | 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
141
Overall
153
Photo
129
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|