Xiaomi 11T Pro vs Xiaomi 17 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T Pro | Xiaomi 17 Ultra |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Dec 27, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
6800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Dec 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €649 | 16GB/512GB - €1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
6.41 x 3.06 x 0.33 inches 162.9 x 77.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue | Black, White, Starry Green, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 6.9-inch, 93.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2608x1200px, 19.5:5 ratio, 416 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3515 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
12GB/512GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10545 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6305 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3899 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6800 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
22h 39min
Video
14h 9min
Gaming
7h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 200 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.2x Aperture size: F2.4/F3.0 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| Yes | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
155
Overall
163
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|