Xiaomi 11T Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T Pro | Samsung Galaxy S26 Ultra |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Feb 25, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| €649 | 12GB/256GB - $1300 12GB/512GB - $1500 16GB/1TB - $1800 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
6.44 x 3.07 x 0.31 inches (~0.39 inches with camera bump) 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (~10 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 7.55 oz / 214.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Armor 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2420 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 2x4.74GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.63GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3753 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 11259 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 7801 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3741 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 60.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 35min
Browsing
20h 10min
Video
9h 54min
Gaming
9h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.4 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.5" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.9 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| Yes | 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
157
Overall
165
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|