Xiaomi 11T Pro vs OPPO Find X9 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T Pro | OPPO Find X9 Pro |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
7500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €649 | 12GB/256GB - $776 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
6.35 x 3.01 x 0.33 inches 161.3 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 7.90 oz / 224.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue | Silk White, Titanium Charcoal, Velvet Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 6.8-inch, 91.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | AMOLED, 120Hz, 3600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3545 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 1x4.21GHz C1-Ultra 3x3.5GHz C1-Premium 4x2.7GHz C1-Pro |
| GPU | |
| Adreno 660 | Arm G1-Ultra |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (16), up to 5 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3218 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9380 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6828 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3625 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
9h 50min
Browsing
25h 34min
Video
13h 30min
Gaming
11h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
200 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 0.5 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| Yes | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
152
Overall
162
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|