Xiaomi 11T vs Honor 200 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T | Honor 200 Pro |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | 12GB/256GB - €799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP55 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial blue | Black, Silver, Green, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 6.8-inch, 90.82% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, 4000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1200 MT6893 (6 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Cortex-A78 |
1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G77 MC9 | Adreno 735 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1590 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4457 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2946 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2252 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
143
Photo
120
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|