Xiaomi 11 lite 5G NE vs Xiaomi Redmi Note 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11 lite 5G NE | Xiaomi Redmi Note 11 |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4250 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €369 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
| Weight | |
| 5.57 oz / 158.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Truffle Black, Bubblegum Blue, Peach Pink, Snowflake White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.25% screen-to-body | 6.4-inch, 84.53% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 Prime |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A73 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4250 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|