TCL 20 R 5G vs Xiaomi Redmi Note 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| TCL 20 R 5G | Xiaomi Redmi Note 8T |
|
Released
·
Sep 07, 2021
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 2.95 x 0.35 inches 164.3 x 75 x 8.99 mm |
6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.05 oz / 199.8 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Blue | Moonlight white, Neptune blue, Space black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.35% screen-to-body | 6.3-inch, 80.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 269 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833V/ZA (7 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB |
3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|