Sony Xperia 5 III vs Xiaomi 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 5 III | Xiaomi 13 |
|
Released
·
Oct 08, 2021
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.1-inch · 2520x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2021 | Dec 11, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.68 x 0.32 inches 157 x 68 x 8.2 mm |
6.02 x 2.81 x 0.31 inches 152.8 x 71.5 x 7.98 mm Nano Skin back version - 152.8 x 71.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.96 oz / 169.0 g | 6.67 oz / 189.0 g Nano Skin back version - 185 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65/68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Camera shutter, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Pink | Black, Blue, White, Mint, Gray, Dark Blue, Red, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 81.34% screen-to-body | 6.4-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 449 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 414 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.3 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB (UFS) | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
10h 16min
Video
11h 26min
Gaming
9h 55min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 26 mm Sensor size: 1/2.5" |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.2 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.3 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2.9" |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Object tracking, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (HDR) | 32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 66 | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With technology nano skin back
| Dimensions |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.1mm |
|---|---|
| Weight | 6.53 oz / 185.0 g |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|