Sony Xperia 10 VI vs Xiaomi Mix Flip Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 10 VI | Xiaomi Mix Flip |
|
Released
·
May 28, 2024
|
Released
·
Jul 19, 2024
|
|
6.1-inch · 2520x1080px
|
6.9-inch · 2912x1224px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4780 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €399 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.10 x 2.68 x 0.00 inches 155 x 68 8.3 mm |
6.59 x 2.91 x 0.30 inches 167.5 x 74 x 7.6 mm |
| Folded | |
| (74 x 74 x 16 mm) | |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Black, White, Blue | Black, White, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 82.41% screen-to-body | 6.9-inch, 87.66% screen-to-body |
| Type | |
| 60Hz | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 449 PPI | 2912x1224px, 460 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 4.0 inches 1392 x1208 px AMOLED 120Hz refresh rate |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snpadragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A78 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 710 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1500 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 941 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2792 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 616 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 613 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4780 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
6h 53min
Browsing
10h 53min
Video
13h 26min
Gaming
8h 29min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP |
118
Overall
123
Photo
113
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|