Sony Xperia 1 V vs Asus Zenfone 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 1 V | Asus Zenfone 10 |
|
Released
·
Jul 28, 2023
|
Released
·
Jul 10, 2023
|
|
6.5-inch · 3840x1644px
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 11, 2023 | Jun 29, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1399 | 8GB/128GB - $699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.80 x 0.33 inches 165 x 71 x 8.3 mm |
5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Khaki Green, Platinum Silver | Aurora Green, Midnight Black, Comet White, Eclipse Red, Starry Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.99% screen-to-body | 5.9-inch, 84.81% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 144Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 3840x1644px, 21:9 ratio, 643 PPI | 2400x1080px, 20.4:9 ratio, 445 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 945 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silver | Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silver |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1994 | 1684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5167 | 5221 |
| 3D Mark High | |
| 3613 | 3753 |
| 3D Mark Low | |
| 1999 | 2610 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 21min
Browsing
8h 15min
Video
6h 26min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
10h 23min
Browsing
27h 28min
Video
14h 30min
Gaming
10h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.35" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 12 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 85-16 mm Sensor size: 1/2.5" |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.2x Aperture size: F2.3 Focal Length: 85-125 mm Sensor size: 1/3.5" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (120 fps), 1080p (120 fps) HDR, Time-lapse video |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
127
Overall
129
Photo
124
Video
133
Overall
138
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n78, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|