Samsung Galaxy Watch 6 (40mm) vs Samsung Galaxy S24 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Watch 6 (40mm) | Samsung Galaxy S24 FE |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
1.3-inch · 432x432px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
2GB · 16GB
|
8GB · 128GB
|
|
300 mAh
|
4700 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | Oct 03, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $650 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.59 x 1.53 x 0.35 inches 40.4 x 38.8 x 9.0 mm |
6.38 x 3.04 x 0.31 inches (~0.38 inches with camera bump) 162 x 77.3 x 8 mm (~9.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 1.01 oz / 28.7 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water (up to 5 meters), Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.3-inch | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | |
| 432x432px, 470 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1756 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos W930 (5 nm) | Exynos 2400e S5E9945 (4 nm) |
| Processor | |
| Dual-core 1400 MHz |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Xclipse 940 | |
| Memory | |
| 2GB/16GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Wear OS | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2153 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6631 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3861 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2435 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 300 mAh | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 39min
Video
8h 3min
Gaming
10h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) | |
| Front | |
| 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
150
Overall
153
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, Step detector, Blood Oxygen, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|