Samsung Galaxy Tab S9 Ultra vs Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 Ultra | Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
11200 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $1200 | 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 25.82 oz / 732.0 g | 21.76 oz / 617.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2071 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5531 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 3905 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 2997 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 9705 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
5h 0min
Browsing
9h 54min
Video
7h 22min
Gaming
9h 10min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|