Samsung Galaxy Tab S9 FE vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
8000 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|