Samsung Galaxy Tab S9 FE vs Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE | Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | May 07, 2024 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
9.72 x 7.03 x 0.24 inches 247 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
16.26 oz / 462.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight ,Space Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 11.0-inch, 81.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | 10-core GPU |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|