Samsung Galaxy Tab S7 vs Samsung Galaxy Tab Active 3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 | Samsung Galaxy Tab Active 3 |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Sep 28, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
8.0-inch · 1920x1200px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
8000 mAh
|
5050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Sep 28, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $490 4GB/128GB - $510 LTE version - $590 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
8.42 x 4.99 x 0.39 inches 213.8 x 126.8 x 9.9 mm |
| Weight | |
| 17.71 oz / 502.0 g | 15.03 oz / 426.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Water, Dust, Shock, Vibration, Temperature; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Phantom navy | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.62% screen-to-body | 8.0-inch, 68.46% screen-to-body |
| Type | |
| LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 283 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Samsung Exynos 9810 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
Octa-core 4x2.9GHz Exynos M3 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G72 MP18 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 5050 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
13 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 5 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $510 |
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
with LTE support
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $590 |
Discover more
|
|