Samsung Galaxy Tab S6 vs Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 | Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) |
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
7040 mAh
|
9720 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2019 | Oct 30, 2018 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 14.82 oz / 420.0 g | 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Mountain gray, Cloud blue, Rose blush | Gray, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.93% screen-to-body | 12.9-inch, 85.51% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR | IPS LCD, 600 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 7-core GPU |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | iOS (13.x, 12.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 9720 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera) | 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
Discover more
|
|