Samsung Galaxy Tab S5e vs Samsung Galaxy A51 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S5e | Samsung Galaxy A51 |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Dec 27, 2019
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 15, 2019 | Dec 12, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
$400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
6.24 x 2.90 x 0.31 inches 158.5 x 73.6 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 14.11 oz / 400.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.50% screen-to-body | 6.5-inch, 87.37% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 615 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
11h 35min
Video
8h 35min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Hyperlapse | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 28, 2019 FCC ID value: A3LSMA515FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 2.76 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
for AT&T
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|