Samsung Galaxy Tab Active Pro vs OPPO Find X6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab Active Pro | OPPO Find X6 Pro |
|
Released
·
Oct 01, 2019
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
7600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 05, 2019 | Mar 21, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.59 x 6.70 x 0.39 inches 243.5 x 170.2 x 9.9 mm |
6.49 x 3.00 x 0.36 inches (~0.53 inches with camera bump) 164.8 x 76.2 x 9.1 mm (~13.52 mm with camera bump) Vegan Leather back version - 164.8 x 76.3 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 23.03 oz / 653.0 g | 7.62 oz / 216.0 g Vegan Leather back version - 218 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Resistance | |
| Water, Dust, Shock; IP68; MIL-STD-810 certified | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 71.35% screen-to-body | 6.8-inch, 89.99% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | AMOLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 3168x1440px, 19.8:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 360 |
Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 616 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5202 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3712 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1736 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7600 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
16h 4min
Video
9h 15min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" |
|
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
Wi-Fi only
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.49 x 3.00 x 0.37 inches 164.8 x 76.3 x 9.5 |
|---|---|
| Weight | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5), Leathe |
Discover more
|
|