Samsung Galaxy Tab Active 3 vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab Active 3 | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
Sep 28, 2020
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
8.0-inch · 1920x1200px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5050 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2020 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $490 4GB/128GB - $510 LTE version - $590 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.42 x 4.99 x 0.39 inches 213.8 x 126.8 x 9.9 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 15.03 oz / 426.0 g | 17.71 oz / 502.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Water, Dust, Shock, Vibration, Temperature; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 68.46% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 283 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9810 (10 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.9GHz Exynos M3 4x1.9GHz Cortex-A55 |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP18 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh, Li - Ion | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $510 |
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with LTE support
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $590 |
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|