Samsung Galaxy Tab A8 vs Samsung Galaxy Z Flip 5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A8 | Samsung Galaxy Z Flip 5 |
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
6.7-inch · 2640x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 256GB
|
|
7040 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2021 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
6.50 x 2.83 x 0.27 inches 165.1 x 71.9 x 6.9 mm |
| Folded | |
| (85.1 x 71.9 x 15.1 mm) | |
| Weight | |
| 17.92 oz / 508.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IPX8 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Gray, Silver, Pink Gold | Mint, Graphite, Cream, Lavender, Gray, Blue, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 76.09% screen-to-body | 6.7-inch, 85.70% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI | 2640x1080px, 22:9 ratio, 426 PPI |
| Front cover display | |
| 3.4 inches 720 x748 px Super AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T618 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali G52 MP2 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1984 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5194 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3700 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 3700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
12h 21min
Video
7h 13min
Gaming
7h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 5 MP | 10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
137
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 13, 2023 FCC ID value: A3LSMF731U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.16 W/kg Body: 0.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.13 W/kg |
|
Alternative variants
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|