Samsung Galaxy Tab A7 Lite vs Samsung Galaxy Tab S8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 Lite | Samsung Galaxy Tab S8 |
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
8.7-inch · 1340x800px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
5100 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $160 | $699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
6.51 x 9.99 x 0.25 inches 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
17.74 oz / 503.0 g 5G Ready version - 507 g |
| Materials | |
| Back: Metal Frame: Metal |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Grey, Silver | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.7-inch, 81.06% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | LTPS, 120Hz |
| Resolution | |
| 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 2 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| LTE version - 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 5G
| Weight | 17.88 oz / 507.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
Discover more
|
|