Samsung Galaxy Tab A7 Lite vs Samsung Galaxy Tab A8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 Lite | Samsung Galaxy Tab A8 |
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
8.7-inch · 1340x800px
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5100 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | Dec 15, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $160 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
17.92 oz / 508.0 g |
| Materials | |
| Back: Metal Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Grey, Silver | Gray, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.7-inch, 81.06% screen-to-body | 10.5-inch, 76.09% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI | 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali G52 MP2 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB | 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 2 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| LTE version - 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|