Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) vs Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) | Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) |
|
Released
·
Jul 05, 2019
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
|
8.0-inch · 1280x800px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 128GB
|
|
5100 mAh
|
6150 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 05, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.27 x 4.90 x 0.31 inches 210 x 124.4 x 8 mm |
9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
| Weight | |
| 12.17 oz / 345.0 g | 16.54 oz / 469.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver | Black, Gold, Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 70.98% screen-to-body | 10.1-inch, 80.80% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 189 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 429 SDM429 (12 nm) | Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1950 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 504 | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR3)/32GB | 3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh | 6150 mAh, Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing | 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 2 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
with LTE
| Weight | 12.24 oz / 347.0 g |
|---|---|
| Data Speed | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|