Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) vs Amazon Fire HD 10 (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) | Amazon Fire HD 10 (2019) |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Oct 30, 2019
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
2GB · 32GB
|
|
6150 mAh
|
6300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
2GB32GB - $150 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
10.31 x 6.26 x 0.39 inches 262 x 159 x 9.8 mm |
| Weight | |
| 16.54 oz / 469.0 g | 17.78 oz / 504.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gold, Gray | Plum, Plum, Twilight blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 80.80% screen-to-body | 10.1-inch, 69.64% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Yes |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
2GB/32GB 2GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Li - Ion | 6300 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
2 MP |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
720p |
| Front | |
| 5 MP | 2 MP Video capture: DVD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $190 |
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|