Samsung Galaxy M12 vs Xiaomi Redmi Note 10S Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M12 | Xiaomi Redmi Note 10S |
|
Released
·
Mar 18, 2021
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2021 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.99 x 0.38 inches 164.0 x 75.9 x 9.7 mm |
6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 6.31 oz / 178.8 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, white, blue | Onyx Gray, Pebble White, Lake Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.86% screen-to-body | 6.4-inch, 83.55% screen-to-body |
| Type | |
| PLS, 90Hz | AMOLED, 1100 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 850 S5E3830 (8 nm) | MediaTek Helio G95 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2050 MHz Arm Cortex-A55 and Arm Cortex-A76 |
| GPU | |
| Mali-G52 MP1 | Arm Mali-G76 MC4 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 6GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 22, 2021 FCC ID value: A3LSMM127G | Date approved: Mar 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7BG |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.51 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
Head: 1.07 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Alternative variants
with 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|