Samsung Galaxy F23 vs Samsung Galaxy F41 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy F23 | Samsung Galaxy F41 |
|
Released
·
Mar 22, 2022
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | Oct 08, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.52 x 3.03 x 0.33 inches 165.5 x 77 x 8.4 mm (~9 mm with camera bump) |
6.27 x 2.96 x 0.35 inches 159.2 x 75.1 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aqua Blue, Forest Green | Fusion black, Fusion blue, Fusion green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 82.33% screen-to-body | 6.4-inch, 83.97% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | Super AMOLED, 420 nits |
| Resolution | |
| 2408x1080px, 20:9 ratio, 400 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G 5G SM7225 (8 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 4GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Discover more
|
|