Samsung Galaxy A54 5G vs Fairphone 5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Fairphone 5 |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
Sep 15, 2023
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.36 x 2.98 x 0.38 inches 161.6 x 75.8 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Yes; IP55; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | Matte Black, Sky Blue, Transparent Edition |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.5-inch, 82.80% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2700x1224px, 459 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Qualcomm QCM6490 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2700 MHz |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 643 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 809 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 805 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4200 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 32 MP | |
121
Overall
126
Photo
116
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n48, n66, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|