Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S25 Edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A53 5G | Samsung Galaxy S25 Edge |
|
Released
·
Apr 01, 2022
|
Released
·
May 30, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 17, 2022 | May 13, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $450 | 12GB/256GB - $1100 | €1249 12GB/512GB - $1220 | €1369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.94 x 0.32 inches 159.9 x 74.7 x 8.1 mm |
6.23 x 2.98 x 0.23 inches 158.2 x 75.6 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.36% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, 800 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 3120x1440px, 20:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Gorilla Glass Ceramic 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2413 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1280 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-3-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Yes | Adreno 830 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 621 | 2823 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1856 | 9060 |
| 3D Mark High | |
| 636 | 5407 |
| 3D Mark Low | |
| 631 | 2628 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 45min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
16h 40min
Video
7h 44min
Gaming
9h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
146
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 | €1369 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|