Samsung Galaxy A51 vs realme 8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A51 | realme 8 |
|
Released
·
Dec 27, 2019
|
Released
·
Mar 25, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 12, 2019 | Mar 24, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | €199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.90 x 0.31 inches 158.5 x 73.6 x 7.9 mm |
6.32 x 2.91 x 0.31 inches 160.6 x 73.9 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 6.24 oz / 177.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue | Cyber Silver, Cyber Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.37% screen-to-body | 6.4-inch, 83.34% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | Super AMOLED, 60Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | MediaTek Helio G95 MT6785V (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Mali G76 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB | 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
11h 35min
Video
8h 35min
Gaming
6h 40min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (HDR) Video capture: 1080p (120 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 28, 2019 FCC ID value: A3LSMA515FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 2.76 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for AT&T
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|