Samsung Galaxy A51 vs Samsung Galaxy A26 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A51 | Samsung Galaxy A26 5G |
|
Released
·
Dec 27, 2019
|
Released
·
Mar 28, 2025
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 12, 2019 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | 6GB/128GB - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.90 x 0.31 inches 158.5 x 73.6 x 7.9 mm |
6.46 x 3.05 x 0.30 inches (~0.38 inches with camera bump) 164 x 77.5 x 7.7 mm (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Prism Crush black, Prism Crush white, Prism Crush pink, Prism Crush blue | Black, White, Mint, Peach Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 87.37% screen-to-body | 6.7-inch, 85.26% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1083 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Mali-G68 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1013 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2821 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 796 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 789 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
11h 35min
Video
8h 35min
Gaming
6h 40min
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 14min
Video
9h 19min
Gaming
5h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 40 mm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
127
Photo
117
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 28, 2019 FCC ID value: A3LSMA515FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 2.76 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
for AT&T
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|