Samsung Galaxy A50 vs Samsung Galaxy A14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A50 | Samsung Galaxy A14 5G |
|
Released
·
Mar 15, 2019
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2019 | Jan 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | 4GB/64GB - $200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.93 x 0.30 inches 158.5 x 74.7 x 7.7 mm |
6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
| Weight | |
| 5.86 oz / 166.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.24% screen-to-body | 6.6-inch, 80.45% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 9610 (10 nm) | Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/64GB 6GB/64GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 25 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.9 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Focal Length: 24 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2019 FCC ID value: A3LSMA505F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.34 W/kg Body: 0.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.44 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 1.07 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
for Sprint
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 26, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|